טיח לקירות חוץ

מבוא

הטיח נמצא בשימוש הבנאים כבר אלפי שנים. ממצאים ארכאולוגיים שהתגלו במזרח התיכון מעידים על שימוש בטיח העשוי מתערובת של סיד ואבן גיר גרוסה כבר בסביבות האלף השמיני לפני הספירה!

המצרים השתמשו בטיח על בסיס סיד וכן בטיח על בסיס גבס לשימושי פנים.

היוונים והרומאים שכללו את הטיח ע"י תוספת של שיש טחון ובהמשך ע"י תוספת אפר וולקני הגורם לזירוז התקשותו של הטיח ולהגדלת חוזקו.

בימי הביניים שוכללה תערובת הטיח ונוספו לה סיבים אורגניים שונים, לרבות שיער, לחיזוק ולמניעת סדיקה וכן מוספים לשיפור הפלסטיות, כגון ביצים, חלב ועוד.

עם המצאת צמנט פורטלנד, במאה התשע עשרה, החל השימוש בטיח המוכר לנו כיום.

סוגי הטיח

טיח לשימוש חיצוני כולל שני סוגים עיקריים:

 1. טיח סיד.
 2. טיח צמנטי.

הטיח מיושם בדרך כלל בשתים או בשלוש שכבות, כאשר שכבת הבסיס המיושמת ישירות על קיר הבטון או הבלוקים היא החזקה ביותר והשכבות הבאות עליה חלשות וגמישות יותר, במטרה להקטין את הסדיקה של הטיח כתוצאה משינויים נפחיים בקיר החיצוני, שינויים הנגרמים עקב שינויי טמפרטורה ושינויי לחות.

טיח סיד

הסיד- ,CaO מתקבל בתהליך שריפה של אבן גיר בכבשנים מיוחדים, בטמפרטורה שבין °C900 ל- °C 1200 . כאשר מוסיפים לסיד מים, מתקבל סיד כבוי - Ca(OH)2 שלאחר ייבושו נטחן לאבקה לבנה.

טיח הסיד, מורכב מסיד, לעיתים בתוספת צמנט פורטלנד, מחול וממים ביחסי תערובת המשתנים בהתאם לשכבת הטיח בה מדובר, כדי להשיג שכבת טיח יסוד חזקה ושכבת טיח חיצוני גמישה.

הסיד משפר את עבידות הטיח וכן אוצר בתוכו את המים ובכך משפר את תהליך התקשות הצמנט. הסיד עצמו מתקשה ע"י התקשרות עם דו תחמוצת הפחמן (CO2) שבאוויר ויצירת גיר - CaCO3 . תהליך התקשות זה איטי מאד והוא גורם לסגירת סדקים שנוצרו בטיח במהלך הזמן ולשיפור עמידותו בתנאי מזג האוויר.

טיח צמנטי

טיח צמנטי מורכב מצמנט פורטלנד, מחול, ממים וממוספים שונים המשפרים את עבידותו ואת אטימותו בפני מים.

כמו בטיח סיד, יחסי התערובת משתנים בהתאם לשכבת הטיח בה מדובר, כדי להשיג שכבת טיח יסוד חזקה ושכבת טיח חיצוני גמישה.

תכונות ושימושים

טיח סיד

יתרונות

 • טיח על בסיס סיד הוא טיח "נושם", המאפשר מעבר אוויר ולחות דרכו ובכך מונע הצטברות רטיבות בקיר ומשפר את איכות האוויר בחלל הבית.
 • טיח הסיד הוא בעל עמידות טובה מזו של רוב סוגי הטיח הקיימים.
 • חסרונות
 • חוזקו נמוך מזה של טיח צמנטי.
 • התקשותו איטית יותר ולפיכך זמן ההמתנה ליישום שכבה נוספת ארוך יותר.

טיח צמנטי

יתרונות

 • טיח צמנטי הוא בעל חוזק רב יותר.
 • טיח צמנטי מתקשה מהר ולפיכך זמן ההמתנה ליישום שכבה נוספת קצר יותר, ומאפשר קיצור משמעותי של פרק הזמן הדרוש לטיוח הבית.

חסרונות

 • יכולתו להעביר אוויר ולחות קטנה ולפיכך יש חשש להצטברות רטיבות בקיר, במקרה של חדירת מים דרך הטיח.
 • בשל התקשותו המהירה, יש לבצע את הטיוח במהירות ולהשתמש כל פעם בכמות מתאימה לקצב העבודה, כך שהטיח לא יתקשה טרם יישומו על הקיר.

יישומים

במבנה של קירות חיצוניים מסיביים (ר' בדף : http://bniya.com/v1/inside.php?ln=heb&item_id=94&main_id=17 ), יש להבטיח שהשכבות השונות של הקיר תהיינה בעלות גמישות הולכת וגדלה מפנים הקיר כלפי חוץ. זאת בכדי למנוע סדיקה של השכבה החיצונית המשמשת כשכבת הגנה בפני חדירת רטיבות. מסיבה זו, אין להשתמש בטיח צמנטי על גבי בנייה מאבן רכה כגון כורכר.

טיח סיד ניתן ליישום על כל סוגי הקירות, אך כאמור לעיל, יישומו מחייב המתנה ארוכה יחסית בין שכבה לשכבה ולפיכך כאשר משך הביצוע של הבנייה הוא גורם בעל חשיבות רבה, יש להמנע מהשימוש בו.

ניתן להוסיף צמנט פורטלנד לטיח סיד על מנת לזרז את התקשותו ובכך לאפשר יישום שכבה נוספת כעבור יממה מיישומה של השכבה הקודמת. רצוי מאד להמנע מתוספת צמנט בכמות העולה על 20% מכמות הסיד בתערובת ולהגביל את השימוש בו רק לשכבה הראשונה.

תערובות טיח מוכן

בארץ ניתן להשיג תערובות טיח מוכן בשקים, הן טיח צמנטי והן טיח סיד, מיצרנים שונים. השימוש בתערובת מוכנה מבטיח שהתערובת תהייה בעלת מינון מדויק ותביא למוצר באיכות הרצויה. הקפדה על הוראות היישום של היצרן תבטיח את איכות המוצר הסופי.
קישור למידע נוסף

 © BNIYA.com - All rights reserved
Created by Atom MarCom